Adaptacja dziecka

Adaptacja

To trudny czas zarówno dla dzieci jak i dla rodziców.
Przed dzieckiem otwiera się nowy, bardzo ważny rozdział w życiu;

- lada moment zacznie dużo czasu spędzać w nowym i nieznanym wcześniej otoczeniu,
- pozna nowych przyjaciół,
- będzie wdrażać się do innego niż dotychczas rytmu dnia,
- będzie   uczestniczyć w ciekawych zajęciach i korzystać z wielu atrakcji proponowanych przez żłobek,
- uczyć się i rozwijać w towarzystwie swoich rówieśników.

W okresie adaptacji ogromną rolę odgrywają rodzice. To właśnie od ich nastawienia i rozsądku zależy sukces całego procesu. Rodzice odpowiednio wcześnie powinni budować pozytywne wrażenie o żłobku; opowiadać dziecku jak fajnie spędzi tam czas, chodzić na spacery w okolice żłobka i "podglądać" bawiące się dzieci, wzbudzić ciekawość.

W nowych sytuacjach dziecko zawsze obserwuje twarz rodzica i "czyta" z niej jak powinno się zachować. Tak też się stanie w sytuacji rozstania w żłobku.
Dlatego tak ważne jest nastawienie rodzica- to informacja dla dziecka czy jest się czego bać , czy może nie. Nawet jeśli rodzic czuje się niepewnie i ma ochotę sobie popłakać - musi uśmiechać się i zapewnić , że na dziecko czeka w żłobku mnóstwo atrakcji i wspaniałej zabawy.

Często zdarza się, że rozstanie z mamą jest zbyt trudne. Niech więc tata spróbuje- może okazać się, że rozpacz i protesty będą trwały krócej.

Bardzo ważne jest aby nie przedłużać pożegnań. Należy zrobić to szybko- przebrać dziecko, dać buziaka , „przytulasa”,  umówić się , że  np. „mama przyjdzie po obiedzie” i dotrzymać słowa.
Nigdy nie należy okłamywać. Jeśli rodzic obiecuje a potem spóźnia się , to zastanie zapłakane dziecko, które już więcej mu nie zaufa.

Zachęcamy do rozmów z personelem, zadawania pytań na temat dziecka – jak sobie radzi, czy płacze w ciągu dnia, czy bawi się z dziećmi itp.
Panie robią wszystko aby pomóc w procesie adaptacji, informują rodziców o ewentualnych błędach , które utrudniają adaptacje dziecka w żłobku. Rodzice nie powinni obrażać się a docenić otwartość i pomoc.

Jeśli rodzice będą przestrzegać reguł, takich jak:

nie płacz przy dziecku,
nie znikaj bez pożegnania,
nie ulegaj gdy płacze,
nie negocjuj,
nie przekupuj – pochwal,
nie zaglądaj do sali po pożegnaniu- dla dziecka to sygnał „wracamy do domu”,
nie zawstydzaj i nie porównuj,
nie kłam, dotrzymuj słowa,

to trudne, ale warto potem zobaczyć radosne dziecko , które po „szybkim” buziaku biegnie do swoich kolegów.

Tydzień adaptacyjny

Proponujemy tydzień adaptacyjny poprzedzający miesiąc rozpoczynający uczęszczanie dziecka do żłobka.
Zachęcamy do wcześniejszej  wizyty zapoznawczej. Dziecko pozna panie, zabawki i miejsce w którym będzie spędzało większą część dnia.

Scenariusz tygodnia adaptacyjnego ustalamy indywidualnie dla każdego dziecka.